Co zabrać na wizytę kontrolną po przeszczepie – wskazówki

medycyna

Co zabrać na wizytę kontrolną po przeszczepie – wskazówki

 

Przed opuszczeniem szpitala pacjent dostaje harmonogram wizyt kontrolnych po przeszczepie w celu regularnego pojawiania się na kontrolę oraz wykonania badań laboratoryjnych i pozostałych obserwacji względem swojego nowego narządu. Celem wizyt jest śledzenie postępów powrotu do zdrowia i możliwie, jak najwcześniejsze wykrycie ewentualnych komplikacji. Istotne jest,  aby być odpowiednio przygotowanym do spotkania z lekarzem transplantologiem i ściśle przestrzegać terminów zaplanowanych wizyt. Najczęściej pierwsza wizyta następuje po tygodniu od wyjścia ze szpitala.
 

Wizyta kontrolna po przeszczepie

Należy być świadomym, co zabrać na wizytę kontrolną po przeszczepie, aby w pełni skorzystać z konsultacji. Podczas każdej wizyty kontrolnej w klinice transplantacyjnej zostaje badana krew, w celu sprawdzenia, czy przeszczepiony narząd funkcjonuje prawidłowo. Powodem częstych i regularnych badań kontrolnych po przeszczepie jest konieczność monitorowania czynności narządu oraz wczesne wykrywanie możliwych powikłań. Należy pamiętać, że na wizytę należy przyjść na czczo i konieczne jest zabranie ze sobą leków immunosupresyjnych oraz posiłku i napoju, aby przyjąć je zaraz po badaniu. Chorzy na cukrzycę muszą zabrać pen z insuliną oraz glukometr.

Nie można zapomnieć o wzięciu ze sobą Dzienniczka samokontroli, w którym znajdują się informacje na temat podstawowych parametrów życiowych pacjenta, takich jak: ciśnienie tętnicze, waga, ilość oddawanego moczu oraz Dzienniczek samokontroli stężenia glukozy, dla pacjentów chorujących na cukrzycę.

W związku z tym, że podczas codziennego funkcjonowania z nowym narządem mogą pojawić się problemy, czy niejasności, dobrym pomysłem jest zanotowanie wszystkich pytań, na które odpowie lekarz w trakcie wizyty kontrolnej.
 

Cenne wskazówki dla pacjentów po transplantacji nerki lub wątroby

Istotną sprawą jest aktualizacja spisu leków, z zaznaczeniem ich zapasów – usprawni to lekarzowi wystawienie recepty na odpowiednią liczbę opakowań, a pacjentowi da poczucie bezpieczeństwa. Najlepiej zapisać sobie wszelkie telefony kontaktowe do ośrodka transplantacyjnego oraz do lekarza rodzinnego. Warto zamieścić w prowadzonym Dzienniczku samokontroli pytania do lekarza oraz wszelkie niepokojące objawy, jakie występowały. Stosowanie innych leków dobrze jest skonsultować z lekarzem transplantologiem, nawet jeśli zaleci je lekarz rodzinny lub inny specjalista. Mamy wtedy gwarancję, że nie wystąpią żadne niekorzystne interakcje lekowe.

Przestrzeganie harmonogramu wizyt kontrolnych po przeszczepie, utrzymywanie zdrowego stylu życia oraz stosowanie się do powyższych wskazówek powinno zapewnić komfortowe życie z przeszczepionym narządem. Pamiętaj jednak, że wszystkie niepokojące objawy należy niezwłocznie zgłaszać i nie próbować rozwiązywać ich na własną rękę. Należy również wiedzieć, co zabrać na wizytę kontrolną po przeszczepie, co podniesie na pewno jej jakość.

 

 

CHIESI/KB/EDU/57/07/2019

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Dlaczego wizyty kontrolne po przeszczepie są niezbędne?

Wizyty kontrolne są kluczowe, ponieważ pozwalają monitorować funkcjonowanie przeszczepionego narządu oraz wczesne wykrywanie ewentualnych powikłań.

Co powinienem zabrać ze sobą na wizytę kontrolną po przeszczepie?

Na wizytę należy przyjść na czczo i zabrać ze sobą leki immunosupresyjne, posiłek, napój, oraz ewentualnie leki związane z innymi schorzeniami, takie jak insulina w przypadku cukrzycy.

Co zrobić w przypadku wystąpienia niepokojących objawów?

Wszelkie niepokojące objawy należy niezwłocznie zgłaszać lekarzowi transplantologowi i nie próbować samodzielnie rozwiązywać problemów.

wizyta u specjalisty