Jakie są objawy depresji u mężczyzn?

medycyna

Jakie są objawy depresji u mężczyzn?

 

Depresja w zdecydowanej większości przypadków dotyka kobiety (nawet w około 75 proc. przypadków). Nie omija ona jednak również mężczyzn, którzy niestety zdecydowanie rzadziej decydują się na uzyskanie specjalistycznej pomocy. Jakie objawy depresji u mężczyzn pojawiają się najczęściej?

 

Maskowanie oznak depresji

 

Depresja wciąż jest w naszym kraju tematem tabu, choć społeczeństwo reaguje na nią „łagodniej”, gdy dotyka kobiet. Sprawia to, że część mężczyzn przyjmuje postawę obronną i boi się przyznać, że również się z nią zmaga. Dlatego też często maskują oni objawy chorobowe.

 

Depresja u mężczyzn

 

Depresja u mężczyzn może objawiać się na wiele sposobów, jednak lekarze wskazują, że zdecydowanie rzadziej odczuwają oni smutek, a częściej drażliwość, złość oraz agresję. Dodatkowo depresja może sprawić, że wdają się w destrukcyjne i ryzykowne zachowania, a także uzależniają od różnego rodzaju substancji i zachowań.

 

Do dodatkowych objawów depresji u mężczyzn zalicza się:

  • brak apetytu,
  • zmęczenie,
  • niepokój,
  • wycofanie z życia zawodowego oraz towarzyskiego,
  • zmniejszoną odporność na stres,
  • problemy ze snem.

 

Jak leczyć depresję u mężczyzn?

 

Niezależnie od tego, czy depresja dotyczy kobiet czy mężczyzn, absolutnie niezbędna jest konsultacja lekarska u psychologa lub psychiatry. Co ważne, współcześnie można odbyć ją również zdalnie, np. poprzez platformę haloDoctor.pl. W wielu przypadkach niezbędne jest wdrożenie farmakoterapii, a cześć chorych dodatkowo potrzebuje zwolnienia lekarskiego.

 

Zarówno e-Receptę, jak i L4, także można otrzymać dzięki zdalnej konsultacji właśnie na haloDoctor.pl.

 

Choć mężczyźni rzadziej chorują na depresję, to nie powinni jej ukrywać, zwłaszcza przed sobą. Depresja bowiem nie przechodzi samoistnie i wymaga leczenia we współpracy ze specjalistą. Na szczęście można uzyskać ją online, w bardzo dyskretny oraz wygodny sposób.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Czy depresja dotyka głównie kobiety?

Depresja występuje częściej u kobiet, ale również mężczyźni mogą cierpieć na to zaburzenie.

Dlaczego mężczyźni rzadziej decydują się na uzyskanie pomocy w przypadku depresji?

Mężczyźni często maskują objawy depresji i boją się przyznać do swojego stanu, co może wynikać z tabu związanego z tą chorobą.

Jakie objawy depresji u mężczyzn są najczęstsze?

U mężczyzn depresja może objawiać się drażliwością, złością, agresją, ryzykownymi zachowaniami, uzależnieniem od substancji lub zachowań, a także brakiem apetytu, zmęczeniem, niepokojem, wycofaniem społecznym i problemami ze snem.

psychiatra onlinedepresjazaburzenia psychiczne